Powered By Blogger

вторник, 25 ноября 2014 г.

Прости нас, пам`яте, прости!

Під такою назвою пройшов усний журнал, який підготували та провели  працівники Куп`янської центральної  районної бібліотеки спільно з учнями 2-го курсу  аграрного ліцею.
Учасники заходу ознайомилися з жахливими даними про ті  голодні роки. З квітня 1932 по листопад 1933 р. р., саме за ці 17 місяців, тобто приблизно за 500 днів, в Україні загинули  мільйони людей. Пік голодомору  прийшовся на весну 1933 року. В Україні тоді від голоду вмирало 17 людей щохвилини, 1000 – щогодини, майже 25 тисяч – щодня. Це велика трагедія українського народу.

 З сумними облич`ями слухали присутні про жахливу статистику Голодомору на Харківщині та Куп`янщині. Колишня Харківська область найбільш постраждала від голоду - 52, 8 % загиблих. Українське село гинуло мовчки. Наша мати  - Україна божеволіла від горя і безвихідності. На її очах гинули  безневинні діти. Ті часи викликають  біль в душах і серцях українського народу.
На вшанування світлої пам`яті жертв голодомору в Україні 1932 – 1933 роках учні запалили поминальні свічі. Це – знак нашої пам`яті. Це – святий вогник, який зігріє душі загиблих. Це – світло очищення задля нашого майбутнього.
В кожній сільській бібліотеці до цієї скорботної дати були оформлені книжкові виставки, тематичні полиці: «Стоїть в скорботі мати – Україна», «Голодомор: невиплакані сльози України», «Душі загиблих стукають в наші серця». Спільно з вчителями сільських шкіл були проведені уроки історії: «То був найстрашніший, навмисний голод», «Ти кажеш не було голодомору?», «Скорботний 33 –й».  В багатьох бібліотеках пройшли години пам`яті, години реквієми: «Злочин проти нації», «Запалимо свічку скорботи», «Ціна хлібної скоринки», «З попелу забуття» , «Це потрібно живим». Бібліотечні працівники підготували багато матеріалу: це – і спогади односельців, свідків того жаху, і фотографії, які зберегли для потомків ті події, і документальний фільм про Голодомор на Куп`янщині.

Хвилинами скорботи та запаленими свічками вшанували учасники заходів світлу пам`ять жертв Голодомору. Через жорнова страшенної голодної смерті пройшли всі села, всі родини на Куп`янщині. Ми не забудемо рік тридцять третій, не їм це потрібно, це потрібно нам, живим.

понедельник, 24 ноября 2014 г.

Тиждень права в Куп’янській ЦБС

В рамках Тижня права в бібліотеках Купянської ЦБС з 17 по 21 листопада проведено заходи згідно з планом, складеним спільно з міськрайонним управлінням юстиції.
В бібліотеках оформлені книжкові виставки, тематичні полиці «Людина. Право. Суспільство», «Закон і ти», «Законодавче право України». В центральній бібліотеці здійснювалася дистанційна правова допомога (online-консультації)  населенню через мережу Інтернет спеціалістами управління юстиції.

В Кіндрашівській бібліотечній філії начальником управління юстиції Векслер С.В. був проведений правовий калейдоскоп «Злочин і кара: кримінальна відповідальність неповнолітніх», в якому взяли участь учні старших класів Кіндрашівської школи.
В правовому діалозі «Твоя країна Україна. Символи держави», який проходив на базі Петрівської бібліотечної філії взяли участь школярі Петрівської сільської школи. Про історію створення української символіки та сучасні символи держави розповіла учням начальник управління юстиції Векслер С.В.
На засіданні МКМР з правової освіти про культурно-освітню роботу та розвиток бібліотечної справи в Куп’янському районі розповіла начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Користіна І.В.
Вже стало традицією в бібліотеках Куп’янської ЦБС заходи з правової тематики проводити спільно з працівниками міськрайонного управління юстиції. 
В 2014 році щоквартально згідно плану проводились заходи, оформлялися книжкові виставки, тематичні полиці, в бібліотеках, де підключено Інтернет спеціалістами з управління юстиції здійснювалася дистанційна допомога (online-консультації) населенню.


понедельник, 17 ноября 2014 г.

Остап Вишня і Куп’янщина

Люблять сеньківчани своє рідне Сенькове. Люблять і пишаються ним. Та і є за що. Красиве село.
 Але ж і всі інші села на Купянщині красою не обділені. Не бажають їхні жителі перед сеньківчанами поступатись. Як уже всі аргументи перестають діяти, тоді сеньківчани вдаються до найголовнішого козиря: «Скажіть, а в якій книжці про вас написано? А про Сенькове і сеньківчан сам Остап Вишня он скільки понаписував. О!»
На Купянщині любив відпочивати, заряджатися творчістю і черпати теми для своїх усмішок великий сміхотворець України Остап Вишня.
Після виходу з увязнення він часто гостював в с.Сеньковому. Був завзятим рибалкою та мисливцем і багато часу проводив на річці Оскіл, на озерах та в лісі. 
Спостереження за тутешнім життям дало матеріал для написання письменником ряду гумористичних творів: «Сом», «Дика гуска»,  «Якби моя бабуся встали», «З кракухою на озері». З Сеньковим пов’язані нариси «На правильному шляху», «Сільська Рада».
В Сеньківській сільській бібліотеці є краєзнавчий куточок «Остап Вишня і наше село», де зібрані книги самого автора, книги про нього, спогади сеньківчан, фотографії.
12 листопада 2014 року завідуюча Сеньківською сільською бібліотекою Куп'янської ЦБС Ківшар О.І. підготувала і провела для учнів 9 класу Сеньківської школи народознавчу годину «Остап Вишня і наше село», присвячену 125-річчю від дня народження письменника. Школярі дізналися багато цікавого про українського гумориста, почитали його усмішки, написані в Сеньковому, ознайомилися зі спогадами односельців, які спілкувалися з письменником, ходили разом з ним на рибалку та полювання. Його усмішки нашпиговані дотепами, жартами, такими літературними засобами як гіпербола, літота, метафора. Читаєш, а тебе на сміх тягне.
В селі є вулиця, яку мешканці назвали іменем Остапа Вишні. Є в селі і джерело, біля якого любив відпочивати письменник. В нарисі «Сільська рада» Остап Вишня виступає не лише як фіксатор подій, оповідач, а й як порадник. Він пише «Сеньків має… чудесне на горі джерело води… Джерело обовязково слід використовувати для водопроводу».
При проведенні заходу учні розповідали про жителів вулиці Остапа Вишні, про те, як була приведена в порядок територія навколо джерела та проведені роботи по благоустрію, про те, як сеньківчани люблять відпочивати під могутніми вербами та мають надію, що Остапове джерело стане місцем туристичних подорожей.


четверг, 13 ноября 2014 г.

Ювілеї Штепселя та Тарапуньки

В цьому році виповнюється 90 років від дня народження Є.Березіна та 95 років Ю.Тимошенку – учасникам популярного в минулому дуетy народних артистів УРСР Штепселя і Тарапуньки. 
12 листопада 2014  року в міському територіальному центрі  проведений мистецький дайджест «Побачити Штепселя і Тарапуньку і… померти». Завідуюча абонементом центральної районної бібліотеки Черняк Л. В.  розповіла присутнім  про життєвий і творчий шлях  відомих гумористів, про історію створення їх дуету.
 Учасники заходу переглянули фільми за участю артистів, ветерани згадали про їх воєнний період творчості та про кумедні образи їх героїв, які були улюбленцями багатьох тодішніх українців.



Рідна мова калинова

«Рідна мова дорога людині як саме життя» - говорить народна мудрість. Адже без мови не може існувати народ та його культура. Рідне слово порівнюють з хлібом, мову називають соловїною, дивом калиновим.
11 листопада 2014 року для учнів 5 класу ЗОШ №4 м.Купянська до дня української писемності і мови проведений конкурс «Мовний всезнайко». Працівники центральної районної бібліотеки  ознайомили присутніх  з красою і багатством рідної мови, запропонували дітям відгадати загадки, згадати прислів`я і приказки, розгадати цікаві ребуси.
 Учні з цікавістю подорожували «Країною прислів’я», в літературному конкурсі згадали улюблених казкових героїв.  Відповідаючи на запитання вікторини «Криниця мудрості», ознайомилися з віршами і висловами класиків про рідні мову. Всі переможці в конкурсах отримали сувеніри.